بیداران

  دادخواهی برای حقیقت و عدالت

بازگشت به صفحه نخست > دادخواهی > نگذارید بازداشت حمید نوری در سکوت و بی اعتنایی فراموش شود

نگذارید بازداشت حمید نوری در سکوت و بی اعتنایی فراموش شود

پنج شنبه 2 ژانويه 2020

نامه سرگشاده‌ای شیرین عبادی که سه شنبه ۱۷ دسامبر / ۲۶ آذر در روزنامه فرانسوی لوموند منتشر شده است

در این نامه شیرین عبادی از ﻣﺳﺆولان و مراجع قضایی جهان که در زمینه دفاع از حقوق بشر فعالیت میکنند، درخواست کرده تا نظر افکار عمومی را به بازداشت موقت حمید نوری در استکهلم جلب کنند. حمید نوری متهم به دست داشتن در اعدام زندانیان سیاسی ایران در تابستان سال ۱۳۶۷ است.

برای نخستین بار از زمان استقرار جمهوری اسلامی در ایران تا به حال یکی از کسانی که در ارتکاب جنایت علیه بشریت دخیل بوده، دستگیر شده است تا ۸ ژانویه سال میلادی آینده (۲۰۲۰) / ۱۸ دی (۱۳۹۸) قرار بازداشت وی برای دادرسی صادر شده است.

حمید نوری در ۹ نوامبر/ ۱۸ آبان گذشته در استکهلم دستگیر شد و همچنان در آنجا در بازداشت موقت بسر میبرد، ۵۸ سال دارد و در "تابستان سیاه" سال ۱۹۸۸ (۱۳۶۷) که به دستور آیت الله خمینی هزاران تن از زندانیان سیاسی اعدام شدند، دارای سمتی در زندان گوهردشت (زندان رجایی شهر فعلی) واقع در شمال تهران بوده است.

مطابق مدارکی که مدافعان ایرانی حقوق بشر به دست آورده‌اند، حمید نوری در آن زمان دادیار رسمی این زندان بوده و احتمالاً نقش مهمی در اعدام زندانیان داشته است. شمار بسیاری از زندانیان سابق و خانواده‌های قربانیان از او شکایت کرده‌اند.
بنا بر فتوای آیت الله خمینی حدود چهار هزار زندانی سیاسی محکوم به تحمل حبس در ماه‌های ژوئیه و سپتامبر ۱۹۸۸ به دست کمیته‌ای معروف به "کمیته مرگ" اعدام شدند. گردانندگان اصلی این کمیته در تهران ابراهیم رئیسی، رئیس فعلی قوه قضائیه، و مصطفی پور محمدی، وزیر سابق کشور و وزارت اطلاعات، بودند. در آن زمان کمیته‌هایی مشابه کمیته مرگ تهران در سایر شهرهای کشور تشکیل شده بود. آنها در طی بازپرسی و محاکماتی که گاه تنها چند دقیقه طول میکشید، برای شمار زیادی از زنداینان سیاسی حکم اعدام صادر کردند.

آیت الله حسینعلی منتظری که قائم‌ مقام رهبری جمهوری اسلامی بود و در ماه مارس سال ۱۹۸۹ (فروردین ۱۳۶۸) در پی اعتراض به این اعدام‌ها از مقام خود برکنار شد. وی این کشتار را «هولناکترین جنایت جمهوری اسلامی خوانده بود.» و خطاب به اعضای کمیته‌های مرگ گفته بود: آقایان این شمائید که مرتکب این جنایت شده‌اید و نام شما به عنوان جنایتکار در تاریخ ماندگار خواهد شد.

چندین سازمان و مرجع قضایی جهانی مدافع حقوق بشر، اعدامهای انجام شده را مصداق ارتکاب جرم جنایت علیه بشریت دانسته‌اند، برای دادگاههای بین‌المللی و خانواده‌های قربانیان در ایران که در انتظار اجرای عدالت در حق ﻣﺳﺆولان این اعدامهای غیرقانونی هستند، دستگیری حمید نوری گامی مهم تلقی میشود.
دستگیری او بدون پیگیری و پشتکار زندانیان سیاسی سابق و وکلایشان امکان پذیر نبود. از میان آنها میتوان ایرج مصداقی، نویسنده چندین کتاب در مورد اعدام زندانیان سیاسی در ایران و عضو " عضو کمیته دیده‌بانی از استفاده داده‌های دستگاه قضایی است"، و نیز کاوه موسوی، کاردان دادرسی جهانی، را نام برد.

با توجه به آنکه به دادخواهی خانواده‌های قربانیان در ایران هرگز توجهی نشده است و آنان حتی از محل دفن فرزندان خود اطلاعی ندارند، بازداشت و محاکمه یکی از ﻣﺳﺆولان این جنایات در برابر دادگاه خود میتواند برای پیشبرد رعایت حقوق بشر در جهان مایه امیدواری باشد. خانواده‌های قربانیان به این ترتیب خواهند دانست که میتوانند به پشتیبانی مراجع قضایی جهانی دلگرم باشند و ایرانیان نیز خواهند دید که پرده ‌پوشی این جنایات سنگین سرانجام خاتمه خواهد یافت.

بنابراین من وظیفه خود میدانم که توجه تمامی دستگاههای قضایی و سیاستمداران مدافع حقوق بشر و برابری حقوق انسانها را به این موضوع جلب کنم. ما از شما درخواست میکنیم تا به جنایاتی که حمید نوری و همدستانش مرتکب شده‌اند رسیدگی گردد. وهم شما خود به این رویداد بی سابقه توجه کنید و هم توجه افکار عمومی را به آن جلب کنید. نگذارید این رویداد در سکوت و بی اعتنایی فراموش شود.