بیداران

  دادخواهی برای حقیقت و عدالت

بازگشت به صفحه نخست > دادخواهی > هم‌خواهی بخشی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده در دهه‌ی ۶۰

هم‌خواهی بخشی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده در دهه‌ی ۶۰

جمعه 19 مه 2017

ما بخشی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده در دهه‌ی ۶۰ دادخواهیم و در پی کشف حقیقت چرایی و چگونگی اعدام عزیزان‌مان هستیم و از مسئولان جمهوری اسلامی انتظار پاسخ‌گویی داریم.
ما از رییس جمهوری ایران هر که باشد می‌خواهیم که پرده از این جنایات بردارد و روشن شود:

۱- چرا زندانیان سیاسی که حکم زندان داشتند یا دوران محکومیت خود را سپری کرده بودند، دوباره و بدون هیچ دلیلی در تابستان ۶۷ محاکمه و اعدام شدند.

چرا و به چه حقی عزیزان ما را زیر فشار و شکنجه قرار دادند تا ۲-مواضع سیاسی و عقایدشان را اعلام کنند و این تفتیش عقیده به دستاویزی برای اعدام آن‌ها تبدیل شد.

۳- چرا عزیزان ما را در دادگاه‌های چند دقیقه ای پشت درهای بسته، بدون اطلاع خود و خانواده‌های شان، بدون حضور وکیل و هیات منصفه و فرصت دفاع از خود به اعدام محکوم کردند؟

۴- چرا پس از سی و شش سال از اولین اعدام‌ها در دهه‌ی شصت و به خاک دادن عزیزان‌مان در خاوران و دیگر‌ گورستان‌های بی نام و نشان، هنوز ما نمی‌دانیم چه بر سر آن‌ها آورده‌اند؟

۵- چرا ما خانواده‌های اعدام شدگان هنوز امکان پیگیری رسمی و حقوقی اعدام عزیزان‌مان را نداریم؟

۶- چرا ما نمی‌توانیم آزادانه و بدون مزاحمت نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در منازل و سالن‌های اجتماعات یا در خاوران و دیگر گورستان‌های تهران و شهرستان‌ها مراسم یادبود بگیریم و همواره با فشار و توهین و تهدید و احضار و دستگیری و زندان و شکنجه رو به رو بوده و هستیم و هیچ دادرسی هم وجود ندارد.

دادخواهی ما مساله دیروز و امروز و فرداست و از همین رو تا زمانی‌که آمران و عاملان این اعدام‌ها از جنایات خود دفاع می‌کنند، تا روزی‌که جنایت‌کاران در پیشگاه مردم پاسخ‌گوی عملکرد غیر انسانی خویش نشوند، تا زمانی‌که شکنجه و اعدام و کشتار مخالفان، آزادی خواهان و عدالت طلبان هم چنان ادامه یابد، تا زمانی‌که انتخابات آزاد و عادلانه و دموکراتیک نباشد، تا زمانی‌که حق آزادی اندیشه و بیان و نشر و تشکل و تجمع و اعتراض رسمیت نیابد، تا زمانی‌که وجدان جامعه بیدار نشود و به بیداد و جنایت و تبعیض "نه" نگوید، ما در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهیم کرد.

بدیهی است تا زمانی‌که حقیقتِ کشتار زندانیان سیاسی در دهه‌ی شصت و به ویژه تابستان ۶۷ روشن نشود و آمران و عاملان این کشتار محاکمه و مجازات نشوند، بر حق دادخواهی خون به ناحق ریخته شده‌ی عزیزان‌مان که بهترین، شریف ترین و آزاده ترین فرزندان این سرزمین بودند و بر مطالبات خود پافشاری می‌کنیم و از پای نخواهیم نشست تا بتوانیم راه تکرار بر جنایت را ببندیم.

بخشی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده در دهه‌ی شصت
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶