بیداران

  دادخواهی برای حقیقت و عدالت

بازگشت به صفحه نخست > دادخواهی > انتشار کتاب "مفاهیم دادخواهی به زبان ساده و مروری بر فعالیت‌های دادخواهانه"

انتشار کتاب "مفاهیم دادخواهی به زبان ساده و مروری بر فعالیت‌های دادخواهانه"

دو شنبه 9 مارس 2015

به کوشش مادران پارک لاله، کتاب «مفاهیم دادخواهی به زبان ساده و مروری بر فعالیت‌های دادخواهانه» در آستانه هشت مارس روز جهانی زن، توسط انتشارات خاوران در پاریس منتشر شد.

در ابتدای کتاب و بسیار مختصر، حرکت مادران پارک لاله معرفی شده است. سپس در دو فصل و با زبانی ساده، ما با مفاهیم دادخواهی و کوشش‌های انجام گرفته در این زمینه آشنا می‌شویم. در پایان هم، در باره تعدادی از خانواده های جانباختگان و همراهان مادران پارک لاله و حرکت‌های دادخواهانه در کشورهای دیگر و ... متن های کوتاهی آمده است.

نوشته های کتاب با عکس‌های اعتراضی مادران پارک لاله و خانواده های جانباختگان کامل شده است.

کتاب به پروانه میلانی، شاعر آزاده و سُراینده «سرود خاوران» که از بی‌عدالتی حکومت و سکوت جامعه قلب‌اش زودهنگام از تپش باز ایستاد و به مادران و خانواده‌های خاوران برای سال‌ها ایستادگی و دادخواهی، تقدیم شده است.

درباره مادران پارک لاله ایران

مادران پارک لاله ایران، حرکتی جوان و نوپاست و تلاش می‌کند در ادامه روند خود «صدایی» همراه با «جنبش دادخواهی مادران و خانواده‌های آسیب‌دیده‌ی ایرانی» باشد. این حرکت مستقل و دادخواهانه که از تلاش‌گَران عرصه دادخواهی و فعالان اجتماعی تشکیل شده است، فعالیت‌اش از تیرماه 1388، با فراخوان تعدادی از زنانِ دادخواه در اعتراض به کشتن و مجروح و زندانی کردن مردمی که برای حداقل خواست انسانی خود به خیابان آمده بودند، در پارک لاله تهران شکل گرفت.

این حرکتِ دادخواهانه، در مسیر حرکت خود، سه خواست حداقلی و مشخص زیر را تعریف کرد:

- آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی،

- لغو مجازات اعدام،

- محاکمه و مجازات آمران و عاملان همه جنایات‌های صورت گرفته در جمهوری اسلامی.

در طی این مدت نیز همواره در کنار و در پیوند با خانواده‌ها، در راستای تحقق این سه خواسته‌ی حداقلی حرکت کرده است. این حرکت خودجوش و دادخواهانه به هیچ فرد، گروه و سازمان سیاسی داخلی و خارجی وابستگی ندارد و هم‌چنین با افراد و گروه‌های وابسته به حکومت مرزبندی دارد.

مادران پارک لاله می نویسند :

«ما هم‌چنین اعتقاد داریم برای رسیدن به سه خواست حداقلی خود، باید در جهت رسیدن به آزادی بیان و اندیشه، رفع هر گونه تبعیض و جدایی دین از حکومت نیز تلاش کنیم، زیرا علت اصلی این بی‌عدالتی‌ها را در ساختار حکومت و قوانین آزادی ستیز و تبعیض‌آمیز جمهوری اسلامی می‌دانیم.»

«ما اطمینان داریم تا زمانی که این ساختار و قوانین آن تغییر نکند و حداقل‌های دموکراسی در ایران پیاده نشود، هم‌چنان زندانی سیاسی خواهیم داشت و کشتن انسان‌ها به دلیل داشتن اندیشه و عملکرد متفاوت، مجاز خواهد بود.»

«ما اعدام‌های فردی و جمعی در زندان‌ها؛ کشتارها و ترور‌های قومی، ملیتی، جنسیتی، دینی، سیاسی، عقیدتی در خیابان‌ها؛ حمله به خانه‌ها، خوابگاه‌ها و محل‌های کار؛ ربودن، زندانی کردن و آسیب رساندن افراد برای کشتن اندیشه و خواست انسانی؛ شکنجه، اعتراف‌گیری، تجاوز، اسیدپاشی و در نهایت سنگسار و قصاص را جنایت می‌دانیم و برای جلوگیری از تکرار جنایت و بهروزی انسان‌ها مبارزه می‌کنیم.»

«ما، برای ایجاد محیطی امن، انسانی و به دور از جنگ و خون‌ریزی و تبعیض و تحقیر تلاش می‌کنیم و به همین دلیل با انتقام‌گیری و حذف فیزیکی مخالف‌ایم، ولی معتقدیم برای جلوگیری از تکرار جنایت، لازم و ضروری است که عوامل اصلی جنایت‌های دولتی که در دوران حاکمیت جمهوری اسلامی مرتکب هر نوع جنایتی شده‌اند، در دادگاهی عادل، علنی و مردمی محاکمه شوند و پاسخ‌گوی اعمال ضد بشری خود باشند و مجازاتی متناسب با جرم‌شان به همراه بازآموزی اندیشه‌های انسانی برای‌شان در نظر گرفته شود.»

«ما تمام مبارزات و تلاش‌های مادران و خانواده‌های آسیب‌دیده ایرانی، بخصوص فعالیت‌های جمعی و فردی مادران و خانواده‌های خاوران و زندانیان سیاسی جان به‌دَر بُرده را که از ابتدای تشکیل جمهوری اسلامی به اشکال مختلف در برابر بیدادگری حکومت اسلامی ایستاده‌اند و جنایت‌های آن را افشا کرده و می‌کنند و به این دلیل نیز دوباره آسیب‌های فراوانی دیده‌اند، را ارج می‌نهیم و تلاش می‌کنیم که از آن بیاموزیم.»

«امید که بتوانیم با بهره‌گیری از تمامی این تجربه‌های گران‌بها و یادگیری مفاهیم دادخواهی و انسانی و هم‌چنین با کمک گرفتن از تجربیات ارزشمند دیگر جنبش‌های دادخواهی در سراسر دنیا ، این حرکت مستقل دادخواهانه را در کنار تمامی خانواده‌های آسیب‌دیده در جمهوری اسلامی به پیش ببریم و شاهد رفع بیدادگری و برقراری عدالت در کشور عزیزمان ایران باشیم.»

»ما، از تمامی افرادی که در طی این سال‌ها از قربانیان یا شاهدان جنایات بوده‌اند، می‌خواهیم که برای دادخواهی با ما هم صدا شوند، هم‌چنین ما که خود از قربانیان خشونت و تبعیض بر زنان بوده و هستیم، تلاش می‌کنیم از فعالیت‌های برابری خواهانه و رفع تبعیض نیز حمایت کنیم.»

فهرست

در باره ما

پیش‌گفتار

فصل اول

دادخواهی چیست و چه ماهیتی دارد؟

کشف حقیقت و برقراری عدالت به چه معناست؟

جنبش دادخواهی چیست و هدف نهایی آن چه می‌باشد؟

دادخواهی چه مسیری را باید طی کند تا به هدف نهایی خود؛ «برقراری عدالت» برسد؟

حکومت‌ها چه وظایف و مسئولیت‌هایی برای تحقق عدالت دارند؟

حقوق سیاسی- اجتماعی مردم چیست؟

مسئولیت‌های فردی و اجتماعی ما در برابر جامعه و حکومت چیست؟

جنبش ‌دادخواهی چه زمانی و چگونه شکل می‌گیرد؟

اهداف مشخص جنبش دادخواهي چیست و چه دست‌آوردهایی دارد؟

چرا می‌گویند دادخواهی امری ملی است؟

برای جلوگیری از تکرار جنایت چه پیش ‌شرط‌هایی ضروری است؟

برای جلوگیری از تکرار جنایت چه ضمانت‌های اجرایی داخلی و بین‌المللی لازم است؟

چرا دادخواهی ضرورت دارد، چگونه می‌تواند پیش شرط‌های جلوگیری از تکرار جنایت را فراهم کند؟

آیا کشف حقیقت می‌تواند به برقراری عدالت کمک کند؟

آیا دادخواهی همان خون‌خواهی است؟

خون‌خواهی چیست؟

دادخواهی و خون‌خواهی چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند؟

دادخواهی را چگونه می‌توان انجام داد؟

بخشش و عفو چیست و تفاوت‌های آن کدامند؟

آیا با بخشش یا عفو می‌توان به عدالت رسید؟

آیا دادخواهی از جمهوری اسلامی را می‌توان به دوره خاصی محدود کرد؟

فصل دوم

فعالیت‌های دادخواهانه کدامند؟

چه نیروهایی در سراسر دنیا در دادخواهی نقش دارند؟

نیروهای موثر دادخواه ایرانیِ داخل و خارج از کشور کدامند؟

یکم- خانواده‌ها و قربانیان که در دوران‌های مختلف به‌طور مستقیم آسیب‌دیده‌اند

تخریب خاوران در سال 87 و اعتراض خانواده‌ها

دوم- گروه‌های دادخواه و نهادهای مدافع حقوق بشر داخلی و بین‌المللی

الف. نمونه‌ای از فعالیت‌ها در داخل کشور

ب. نمونه‌ای از فعالیت‌‌های ایرانیان در خارج از کشور

سوم- نهادهایی هم‌چون سازمان ملل

تجربه فعالیت‌های دادخواهانه خانواده‌ها در دیگر کشورها چگونه بوده است؟

آرزوی ما

تشکر و قدردانی

منابع و تصاویر

کتاب در قطع 15 در 22 سانتیمتر و در 178 صفحه منتشر شده است. بهای کتاب 10 یورو می‌باشد. برای خرید کتاب می‌توانید به کتابفروشی شهر خود مراجعه کنید و یا آن‌لاین از سایت خاوران تهیه کنید.

متاسفانه این کتاب را از ایران نمی توان آن‌لاین خربد. ما امیدواریم به زودی آن را به صورت دیجیتال بر روی شبکه های فروش کتاب دیجیتال قرار دهیم تا امکان تهیه کتاب در ایران هم باشد.

KHAVARAN

14 Cours de Vincennes – 75012 Paris – France

Tél : (00 331) 43 43 76 96

khavaranbooks@gmail.com

www.khavaranbooks.net

#socialtags